Az igazak várakozása örömre fordul... (Péld 10,28)

Ne legyetek restek, hanem kövessétek azokat, akik hit és türelem által öröklik az ígéreteket. (Zsid 6,12)

A nyelvtudás nem cél, hanem eszköz

Az Országos Nyelvhasználó Verseny mottóját olvashatjuk a címben, amelyet már hatodjára rendeztek meg a 2019/2020-as tanévben. Iskolánk oroszt tanuló diákjai örömmel vesznek részt ezen a versenyen, idén is több diáknak felkeltette a figyelmét. Név szerint: Darvas Dávid (11.B), Gugolya Bence és Kis Ágnes (11.C), Závoda Szabina (11.A), Pribelszki Boglárka (12.C), Lustyik Anna, Molnár Pálma és Borza Bettina (12.A) neveztek be orosz nyelvből. A Szarvasi Vajdás Öregdiákok Baráti Köre idén is támogatott minket a nevezési díjak kifizetésében.

A verseny célja arra buzdítani a tanulókat, hogy ne csak tanulják, hanem használják is a nyelvet. Egy idegen nyelvű szöveg nemcsak tanulási célokat szolgálhat, ismeretszerzésre, kutatásra is alkalmas, sajátos lehetőség a világ megismerésére.

A versenyfeladatokban a szövegek egy adott téma köré csoportosulnak, ami idén a „Belltől App(le)ig” volt, azaz a telefon története. A verseny öt fordulóból állt, minden forduló tartalmazott egy szöveget, egy hozzá kapcsolódó, feldolgozást segítő feladatsort, illetve az online tesztet. A verseny végén pedig egy prezentációt kellett készíteni a megadott témakörök egyikéből.

A szövegek, amiket kaptunk, eredeti orosz cikkek, kutatási eredmények voltak, tehát nem lehetett könnyűnek mondani őket. Találkozhattunk a telefon teljes történetével, Belltől napjainkig, az okostelefonok különböző funkcióival, alkalmazásaival, egy felméréssel, hogy milyen egy teljes hét mobiltelefon nélkül a fiatalok szerint, illetve 2020 legújabb okostelefonjait ismerhettük meg. A szöveg feldolgozásában sokat segített nekünk felkészítő tanárunk, Dr. Laukóné Adamik Edit, amit ezúton is nagyon köszönünk.

Utolsó feladatként prezentációt kellett készítenünk, amelyhez három témát kaptunk: История телефона - A telefon története, Мой смартфон - Az én okostelefonom és Один день без телефона - Egy nap telefon nélkül. A prezentáció elkészítésében a legnagyobb nehézséget az orosz billentyűzet hiánya jelentette. Szerencsére az iskola vezetése segítséget nyújtott nekünk ebben, és három orosz klaviatúra került beszerzésre.

A versenyzők teljesítményét háromféle szempontból értékelték, pontozták az online teszteket és a prezentációkat tartalmi-, nyelvi- és formai szempontból. A végeredményt a részeredmények összesítése adta. Több diák is szép eredményt ért el az országos rangsorban:

 1. helyezett: Závoda Szabina 11.A
 2. helyezett: Pribelszky Boglárka 12.C
 3. helyezett: Darvas Sándor Dávid 11.B és Gugolya Bence 11.C

 Závoda Szabina

 

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen