Ezt mondta [...] az Úr: Nem átkozom meg többé a földet az ember miatt, bár gonosz az ember szívének szándéka iúságától fogva... (1Móz 8,21)

Mert megjelent Isten üdvözítő kegyelme minden embernek, és arra nevel minket, hogy megtagadva a hitetlenséget és a világi kívánságokat, józanul, igazságosan és kegyesen éljünk e világban... (Tit 2,11–12)

Vajdások a Kutatók éjszakáján Szegeden

 

Idén is lehetőségünk volt részt venni a kutatók éjszakáján Szegeden. A hosszú kirándulásra délután 14 órakor indultunk és hajnali 2-kor értünk haza.

A Szegedi Tudományegyetem rendkívül sok érdekes programot szervezett, így mindenki választhatott az érdeklődésének megfelelően.

Mi először a MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának épületében a „Mágikus lövedék” című előadást néztük meg, ami a gyógyszerkutatás egy lépését mutatta be, ahol azt vizsgálták, hogy bizonyos anyagok bejutnak-e a sejtekbe vagy sem. Hallhattunk a vér-agy gát működéséről és az előadás után kipróbálhattuk, hogyan kell használni az automata pipettát.

A földrajz iránt érdeklődők a Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék szervezésében Szeged belvárosában kereshették a geoládákat GPS segítségével. Ezután a tanszéken több kiselőadást és kísérletet megtekintve, elvégezve válaszolnunk kellett különböző kérdésekre. Munkánkat emléklappal és - mivel nagyon sok jó választ sikerült adnunk - egy pólóval is jutalmazták, aminek nagyon örültünk.

                                   

Néhány tanulónak az előzetes regisztráció után lehetősége volt kipróbálni a helyszínelők munkáját az Általános Orvosi Kar hallgatóinak segítségével. A „bűntény” helyszínén talált vérnyomokból DNS-t izoláltunk és mikroszkóp alatt vizsgáltuk a tettes hajszálait.

Az Egészségtudományi Karon pszichológiával és egészségtannal kapcsolatos előadásokat hallhattunk, például az optikai csalódásokról. Itt számos, szemeinket becsapó képet mutattak be, és akinek volt kedve, meghatározhatta a saját vércsoportját.

Az Embertani Tanszéken több programon is részt vettünk. Vizsgáltuk az oktatók segítségével a testalkatunk típusát, megnéztük a testzsír-százalékunk. Ragasztottunk ősöket, és a „Kézzel fogható betegségek” című előadáson rövid elméleti bevezető után belekóstolhattunk a paleopatológiába. Megfoghattunk igazi emberi csontokat, és ki kellett találnunk, hogy milyen betegségben halhattak meg a tulajdonosaik (pl.: TBC, lepra). Eközben a csapat többi része a Füvészkertben egy játékos éjszakai kalandtúrán vett részt.

A szarvasi programokon az Arborétumban iskolánk tanulói közül 11 fő segédkezett a jó hangulatú, játékos vetélkedő lebonyolításában, ahol 275 vendég élvezhette a 23 óráig tartó foglalkozásokat. Minden programot nagyon élveztünk, és köszönjük a szervező tanároknak a lehetőséget, hogy elmehettünk.

                         

                                                                                    A Vajda Péter Evangélikus Gimnázium tanulói

 

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021
 • 022
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 029
 • s001
 • s002
 • s003
 • s004
 • slideshow

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen